Hétfő, 2024-04-29, 06:39:58
Üdvözöllek, Vendég
Főoldal » Cikkek » Cikkeim

Gyermekláncfű (Taraxacum officinale)

Gyermekláncfű (Taraxacum officinale)


A gyermekláncfű népies neve:

pongyola pitypang, pitypang, kácsavirág, kikirics, papatyivirág, pimpam, barátfej, bimbófű, buborékfű, éjjelilámpa, kutyatej, láncfű, láncvirág, pimpáré, zsibavirág


Gyermekláncfű elterjedése:

Dús réteken, legelőkön, gyomtársulásokban fordul elő. 


Gyermekláncfű felhasználása:

Keserűanyagtartalma miatt serkenti az emésztőmirigyek működését, vizelethajtó hatása is ismert, amelyben valószínűleg magas káliumtartalma is szerepet játszik. A népi gyógyászat enyhe hashajtó szerként reumatikus fájdalmak, és ekcéma esetén alkalmazza. Friss, fiatal levelei salátaként, illetve a belőlük származó présnedv a tavaszi tisztítókúra részei. A homeopátia májbetegségek és emésztési panaszok kezelésére használja. Gyermekeknél megfigyeltek mérgezéseket a virágzati szárból a tejnedv kiszívása miatt.

Tea: 3 dl vízben forraljunk fel 2 teáskanálnyi gyermekláncfüvet, és 1 percen át főzzünk, majd 15 perc elteltével szűrjük le. Kúraszerűen 6 héten át napi 2 csészével fogyasszunk belőle. Borogatás: 3 evőkanálnyi gyermekláncfűgyökeret tegyünk 0,5 liter vízbe, forraljunk fel, és főzzünk 5 percig, majd készítsünk belőle pépet, kenjük rá egy kendőre és helyezzük a fájó, sajgó ízületre. Szirup: 2-3 dl vízben főzzünk fel 2-2 evőkanál gyermekláncfűgyökeret és -levelet, a felforralástól számítva 1 percig főzzük, majd szűrjük le. A főzethez adjunk 120-150 g cukrot, így sziruposan besűrűsödik.

A keserűanyagok serkentik az emésztést, így a gyermekláncfű kiváló étvágygerjesztő és emésztést javító gyógynövényünk, melynek gyulladáscsökkentő hatása is van. Kutatások bizonyították, hogy hatóanyagai epe- és májbántalmak esetén jótékony hatással vannak a szervezetre. Teáját régóta fogyasztják vizelethajtóként és vértisztítóként, mivel fokozzák a máj és a vesék aktivitását. Reumás panaszok, fájó ízületek esetén ajánlott a gyermekláncfűvel történő borogatás.

Jó tudni a gyermekláncfűről!

A gyermekláncfűben található tejnedv nagy mennyiségben mérgezési tüneteket okozhat. Alkalmazása ellenjavallt epevezeték-elzáródás, gyomor- és nyombélfekély esetén. Epekő gyógyítására csak orvosi felügyelet mellett használjuk.

Érdekesség a gyermekláncfűről.

A gyermekláncfű zsenge leveleit sokan salátaként fogyasztják. Receptje a magyar nyelvű bioreceptek között "oroszlánfog saláta" néven is megjelent, mely pusztán gondatlan fordítás eredménye, a növény német nevének (Löwenzahn) tükörfordításából. Inulinban gazdag gyökeréből kávépótszert is készítenek.


Hogyan gyűjtsük a gyermekláncfű gyógynövényt?

A növény levelét, föld feletti részét és gyökerét gyógyászati hasznosításra ősszel és tavasszal gyűjtik. A növény ősszel másodvirágzó.

Kategória: Cikkeim | Hozzáadta:: cseppecske (2012-05-26)
Megtekintések száma: 469
Összes hozzászólás: 0
Hozzászólásokat csak regisztrált felhasználók írhatnak.
[ Regisztráció | Belépés ]